Till innehållet

Gothia Cup till Mölnlycke i sommar

Nyhet publicerad: 09 maj 2025

Förra året gästade Gothia Cup kommunen när fotbollsplaner i Landvetter och Mölnlycke hastigt blev spelplats för cupen på grund av regnskador på planer i Kviberg. I sommar kommer Gothia Cup hit på riktigt. Fjolårets gästspel gav mersmak och nu har kommunen beslutat att teckna ett avtal med Gothia Cup om att Mölnlycke ska vara spelplats för cupen i sommar. Lagen kommer att spela sina matcher på Djupedals IP och bo på Hulebäcksgymnasiet.

Bild på tre pojkar under en fotbollsmatch

Uppdrag av kommunstyrelsen

På kommunstyrelsens möte i april beslutade styrelsen att ge förvaltningen i uppdrag att ta fram ett förslag till avtal med Gothia Cup där fotbollsplaner i Landvetter och Mölnlycke hyrs ut till arrangören samt att åtgärder vidtas för att möjliggöra ett utökat boende i Hulebäcksgymnasiet. Uppdraget är nu genomfört och på kommunstyrelsens möte igår den 8:e maj beslutades att godkänna avtalet som förvaltningen tagit fram.

- Det känns jättebra. Låt oss skapa en folkfest i Mölnlycke i år, och förhoppningsvis även i andra delar av kommunen nästa år. Samtidigt är det ett steg som öppnar för så mycket mer. Föreningar och organisationer som vill planera arrangemang med övernattning i ett mindre format än Gothia Cup vet nu att vi har utrett en grundstruktur som möjliggör det. Det kan bli de stora vinsterna på sikt, för människor och föreningar i Härryda, säger Sven Karlsson (M), ordförande i nämnden för utbildning, kultur och fritid.

Stegvis utökning

I ett första steg blir Mölnlycke spelplats för ett 20-tal lag som kommer att bo på Hulebäcksgymnasiet och spela sina matcher på Djupedals IP. Fotbollsplaner i Landvetter hyrs ut som reservplaner i år.

- Det är otroligt roligt att Härryda får vara en del i världens största och mest internationella fotbollscup för unga. Att under en vecka få vara i Gothiabubblan är fantastiskt, säger Susanna Eskilsson Juhlin, verksamhetschef för kultur och fritid.

Till nästa år är förhoppningen att Landvetter och Mölnlycke tillsammans utgör ett gemensamt spelområde för Gothia Cup. Om det ska bli möjligt behöver vissa förändringar i skolor i Mölnlycke genomföras för att möjliggöra 1 400 sovplatser i enlighet med kapacitetsbehovet som arrangören framfört.

Gothia Cup genomförs 13-19 juli.

Kontakt

Susanna Eskilsson Juhlin, verksamhetschef kultur och fritid

Kan vi göra sidan bättre?

Lämna dina synpunkter



Ange din e-postadress om du önskar svar på din synpunkt